| About us | Privacy Policy | Contact us | Sitemap
Home News Forum Blog Standings Roster Players Schedule Depth Chart Stats Photos Videos
san-diego-chargers San Diego Chargers...
All the latest San Diego Chargers Photos Store photographs. Football NFL.
qualcomm-stadium--san-diego--california--ca- Qualcomm Stadium, San Diego, California (CA)...
All the latest San Diego Chargers Photos Store photographs. Football NFL.
san-diego-chargers San Diego Chargers...
All the latest San Diego Chargers Photos Store photographs. Football NFL.

San Diego Chargers News

News » Scorecard: By the Numbers


Scorecard: By the Numbers


Scorecard: By the Numbers
NFL


NATIONAL CONFERENCE

North W L T Pct PF PA

Green Bay 5 5 0 .500 274 209

Chicago 5 5 0 .500 240 231

Vikings 5 5 0 .500 223 234

Detroit 0 10 0 .000 173 308

East W L T Pct PF PA

N.Y. Giants 9 1 0 .900 292 170

Washington 6 4 0 .600 181 182

Dallas 6 4 0 .600 230 229

Philadelphia 5 4 1 .550 264 193

South W L T Pct PF PA

Carolina 8 2 0 .800 222 155

Tampa Bay 7 3 0 .700 219 160

Atlanta 6 4 0 .600 231 198

New Orleans 5 5 0 .500 266 249

West W L T Pct PF PA

Arizona 7 3 0 .700 289 228

San Francisco 3 7 0 .300 230 275

Seattle 2 8 0 .200 190 257

St. Louis 2 8 0 .200 144 317

AMERICAN CONFERENCE

North W L T Pct PF PA

Pittsburgh 7 3 0 .700 209 150

Baltimore 6 4 0 .600 222 180

Cleveland 4 6 0 .400 201 221

Cincinnati 1 8 1 .150 138 249

East W L T Pct PF PA

N.Y. Jets 7 3 0 .700 289 221

Miami 6 4 0 .600 209 197

New England 6 4 0 .600 219 194

Buffalo 5 5 0 .500 219 218

South W L T Pct PF PA

Tennessee 10 0 0 1.000 244 131

Indianapolis 6 4 0 .600 224 224

Jacksonville 4 6 0 .400 212 210

Houston 3 7 0 .300 236 287

West W L T Pct PF PA

Denver 6 4 0 .600 248 271

San Diego 4 6 0 .400 254 229

Oakland 2 8 0 .200 128 235

Kansas City 1 9 0 .100 165 273

WEEK 12

Thursday's game

Cincinnati at Pittsburgh, 7:15 p.m.

Sunday's games

Vikings at Jacksonville, noon

N.Y. Jets at Tennessee, noon

Tampa Bay at Detroit, noon

Chicago at St. Louis, noon

New England at Miami, noon

San Francisco at Dallas, noon

Buffalo at Kansas City, noon

Houston at Cleveland, noon

Philadelphia at Baltimore, noon

Oakland at Denver, 3:05 p.m.

Carolina at Atlanta, 3:15 p.m.

Washington at Seattle, 3:15 p.m.

N.Y. Giants at Arizona, 3:15 p.m.

Indianapolis at San Diego, 7:15 p.m.

Monday's game

Green Bay at New Orleans, 7:30 p.m.

INJURY REPORT

The National Football League injury report, as provided by the league (OUT - Definitely will not play; DNP - Did not practice; LIMITED - Limited participation in practice; FULL - Full participation in practice):

Today's game

Cincinnati at Pittsburgh--Bengals: OUT: WR Antonio Chatman (neck), DE Eric Henderson (neck), LB Abdul Hodge (elbow), T Levi Jones (back), G Scott Kooistra (knee), S Chinedum Ndukwe (foot), DE Antwan Odom (shoulder), QB Carson Palmer (right elbow), G Andrew Whitworth (ankle). DOUBTFUL: WR Jerome Simpson (ankle). QUESTIONABLE: CB Johnathan Joseph (foot). PROBABLE: WR Andre Caldwell (foot), WR T.J. Houshmandzadeh (back), TE Reggie Kelly (ankle), RB Kenny Watson (shoulder). Steelers: OUT: CB Bryant McFadden (forearm), T Marvel Smith (back), CB Deshea Townsend (hamstring). QUESTIONABLE: TE Matt Spaeth (wrist).

Sunday's games

Buffalo at Kansas City--Bills: DNP: LB Marcus Buggs (ankle), CB Jabari Greer (knee), DE Aaron Schobel (foot), S Bryan Scott (knee), S Donte Whitner (shoulder). LIMITED: WR Josh Reed (ankle). Chiefs: DNP: WR Mark Bradley (calf), LB Donnie Edwards (hamstring, knee), TE Tony Gonzalez (knee), G Adrian Jones (ankle). LIMITED: DE Tamba Hali (ankle), S Jarrad Page (groin), CB Patrick Surtain (quadricep), LB Patrick Thomas (thigh). FULL: CB Brandon Flowers (thigh), LB Derrick Johnson (thigh).

Carolina at Atlanta--Panthers: DNP: G Jeremy Bridges (illness), S Thomas Davis (ankle). LIMITED: C Ryan Kalil (ankle). FULL: DT Darwin Walker (neck). Falcons: DNP: T Sam Baker (hip, back), DT Grady Jackson (knee), DT Kindal Moorehead (foot), WR Laurent Robinson (hamstring), T Todd Weiner (knee), WR Roddy White (back). LIMITED: DE John Abraham (neck), K Jason Elam (left hip), WR Brian Finneran (hamstring). FULL: CB Brent Grimes (knee, ankle), TE Ben Hartsock (back), CB Chris Houston (rib), RB Jerious Norwood (rib).

Chicago at St. Louis--Bears: DNP: WR Marty Booker (knee), DT Tommie Harris (not injury related), C Olin Kreutz (not injury related), LB Darrell McClover (hamstring), T Fred Miller (shoulder). LIMITED: DT Marcus Harrison (ankle), LB Nick Roach (ankle), LB Jamar Williams (neck). Rams: OUT: RB Steven Jackson (thigh). DNP: LB Chris Draft (foot), CB Tye Hill (knee), G Richie Incognito (shoulder), DE Eric Moore (spine), T Orlando Pace (knee). LIMITED: DE Leonard Little (hamstring). FULL: CB Ron Bartell (knee), DT La'Roi Glover (knee).

Houston at Cleveland--Texans: OUT: QB Matt Schaub (knee). DNP: DT Travis Johnson (knee), G Chester Pitts (calf). LIMITED: WR Andre Davis (finger), LB Morlon Greenwood (fibula), RB Steve Slaton (chest). FULL: RB Ryan Moats (ankle), DT Amobi Okoye (ankle). Browns: DNP: RB Jerome Harrison (hamstring), S Sean Jones (ankle), LB Willie McGinest (not injury related), DT Shaun Rogers (neck), DT Shaun Smith (calf), RB Lawrence Vickers (ankle), DE Corey Williams (shoulder), TE Kellen Winslow (shoulder), RB Jason Wright (neck). LIMITED: G Eric Steinbach (ribs).

Minnesota at Jacksonville--Vikings: DNP: DE Jared Allen (shoulder), TE Garrett Mills (ankle), WR Bobby Wade (thigh). LIMITED: LB Vinny Ciurciu (hand), CB Benny Sapp (concussion), S Madieu Williams (shoulder). Jaguars: DNP: RB Greg Jones (ankle), CB Omare Lowe (knee), CB Rashean Mathis (foot), RB Fred Taylor (neck), WR Troy Williamson (groin). LIMITED: DT John Henderson (knee). FULL: WR Matt Jones (thigh).

New England at Miami--Patriots: DNP: LB Eric Alexander (hamstring), RB LaMont Jordan (calf), LB Adalius Thomas (forearm), CB Jonathan Wilhite (illness). LIMITED: DE Richard Seymour (toe). FULL: CB Mike Richardson (concussion), S Raymond Ventrone (concussion). Dolphins: No injuries to report.

New York Giants at Arizona--Giants: DNP: LB Chase Blackburn (neck), RB Brandon Jacobs (knee), LB Aaron Ross (hamstring). LIMITED: LB Gerris Wilkinson (knee). FULL: CB Kevin Dockery (back), LB Jonathan Goff (concussion). Cardinals: DNP: LB Clark Haggans (foot), CB Roderick Hood (not injury related). LIMITED: DT Darnell Dockett (hamstring), T Mike Gandy (ankle), DE Travis LaBoy (ankle). FULL: CB Eric Green (knee).

New York Jets at Tennessee--Jets: DNP: LB David Harris (groin), S Eric Smith (head). LIMITED: WR Laveranues Coles (thigh), K Mike Nugent (right thigh), LB Jason Trusnik (knee). FULL: WR Jerricho Cotchery (shoulder), DE Shaun Ellis (shoulder), TE Bubba Franks (hip), WR Brad Smith (shoulder), LB Cody Spencer (shoulder). Titans: OUT: CB Eric King (forearm). DNP: LB Keith Bulluck (chest), CB Nicholas Harper (ankle), CB Reynaldo Hill (hip), DT Jason Jones (foot), RB LenDale White (calf), WR Paul Williams (ankle). LIMITED: RB Quinton Ganther (hamstring), DE William Hayes (knee), DE Kyle Vanden Bosch (groin).

Oakland at Denver--Raiders: DNP: LB Ricky Brown (groin), C Jake Grove (calf), WR Javon Walker (ankle). LIMITED: QB JaMarcus Russell (knee, ankle), WR Chaz Schilens (ankle). FULL: DE Derrick Burgess (tricep), RB Darren McFadden (toe), QB Andrew Walter (ankle). Broncos: OUT: S Marlon McCree (ankle), LB Nate Webster (knee), LB D.J. Williams (knee). DNP: RB Selvin Young (groin). LIMITED: CB Champ Bailey (groin). FULL: RB Peyton Hillis (shoulder), RB P.J. Pope (ribs), DT Dewayne Robertson (knees), TE Tony Scheffler (groin), DT Josh Shaw (toe, finger).

Philadelphia at Baltimore--Eagles: OUT: G Shawn Andrews (back). DNP: RB Brian Westbrook (knee, ankle). FULL: S Sean Considine (rib), LS Jon Dorenbos (shoulder), T Jon Runyan (knee). Ravens: OUT: WR Terrance Copper (neck). DNP: T Jared Gaither (shoulder), WR Derrick Mason (shoulder), S Ed Reed (neck), CB Samari Rolle (shoulder). LIMITED: T Willie Anderson (ankle), TE Daniel Wilcox (thigh), S Tom Zbikowski (thumb, thigh).

San Francisco at Dallas--49ers: DNP: WR Arnaz Battle (foot), CB Dashon Goldson (knee), CB Walt Harris (not injury related), WR Josh Morgan (groin), DE Justin Smith (not injury related), LB Patrick Willis (hip). LIMITED: CB Tarell Brown (neck), RB Michael Robinson (stinger), S Mark Roman (groin), TE Delanie Walker (shoulder). FULL: T Barry Sims (ankle). Cowboys: DNP: WR Miles Austin (knee), WR Terrell Owens (illness). LIMITED: RB Felix Jones (hamstring), WR Isaiah Stanback (shoulder), TE Jason Witten (ribs). FULL: LB Bobby Carpenter (groin), QB Tony Romo (right finger).

Tampa Bay at Detroit--Buccaneers: DNP: QB Brian Griese (right elbow). LIMITED: RB Warrick Dunn (back), WR Ike Hilliard (shoulder), S Jermaine Phillips (forearm), TE Alex Smith (ankle). FULL: G Arron Sears (shoulder). Lions: DNP: DT Chuck Darby (calf), WR Mike Furrey (concussion), WR Calvin Johnson (quadricep), RB Rudi Johnson (knee), G Edwin Mulitalo (hand), QB Dan Orlovsky (right hand), C Dominic Raiola (hand), CB Keith Smith (groin), DE Dewayne White (calf). LIMITED: DE Ikaika Alama-Francis (concussion), DE Jared DeVries (hand), RB Jerome Felton (ankle), S Kalvin Pearson (shoulder), DT Cory Redding (groin), S Dwight Smith (foot), RB Kevin Smith (groin).

Washington at Seattle--Redskins: DNP: G Pete Kendall (knee), DT Anthony Montgomery (achilles), RB Clinton Portis (knee), WR Antwaan Randle El (ankle), T Chris Samuels (knee), LB Marcus Washington (ankle). LIMITED: RB Ladell Betts (knee). FULL: CB Shawn Springs (calf). Seahawks: Practice not complete.

Indianapolis at San Diego--Colts: DNP: S Antoine Bethea (ankle), LB Gary Brackett (quadricep), DE Dwight Freeney (not injury related), WR Roy Hall (knee), CB Kelvin Hayden (hamstring), CB Tim Jennings (not injury related), DE Robert Mathis (toe), DT Darrell Reid (hip), S Bob Sanders (knee). Chargers: DNP: DE Luis Castillo (groin), WR Craig Davis (groin), CB Cletis Gordon (knee), DT Jamal Williams (not injury related). LIMITED: CB Antonio Cromartie (hip). FULL: DE Jacques Cesaire (knee), LB Stephen Cooper (elbow), S Steve Gregory (neck).

Monday's game

Green Bay at New Orleans--Packers: OUT: LB Nick Barnett (knee). DNP: CB Jarrett Bush (ankle), WR Donald Driver (not injury related). LIMITED: T Chad Clifton (knees), CB Charles Woodson (toe). FULL: DE Jeremy Thompson (groin). Saints: OUT: CB Aaron Glenn (ankle), RB Mike Karney (knee). LIMITED: RB Reggie Bush (knee), WR Marques Colston (knee), C Jonathan Goodwin (knee), DT Antwan Lake (ankle), RB Deuce McAllister (knee), TE Jeremy Shockey (ankle), T Jon Stinchcomb (calf).

Colleges

Men's basketball

BIG TEN, NONCONFERENCE

#5 Michigan State 70, IPFW 59

Northwestern 66, Texas AM-Corpus Christi 48

TOP 25

#20 Wake Forest 120, UNC-Wilmington 88

#23 Villanova 77, Niagara 62

MIDWEST

Butler 64, Ball St. 55

Dayton 62, Delaware St. 42

Drake 86, Morehead St. 70

E. Illinois 82, Manchester 53

Ill.-Chicago 84, N. Iowa 77

Kansas St. 82, Emporia St. 60

Kent St. 76, Saint Louis 74, OT

UMKC 66, Wichita St. 63

W. Illinois 75, Eureka 57

Wis.-Milwaukee 87, Upper Iowa 59

EAST

Albany, N.Y. 76, Bryant 67

Brown 62, Holy Cross 57

George Washington 71, Binghamton 57

Harvard 80, New Hampshire 69

Maine 58, Princeton 55, OT

Manhattan 61, Morgan St. 60

Wagner 59, St. Peter's 44

SOUTH

Alabama 89, Florida AM 48

American U. 65, Howard 63

Appalachian St. 87, Charlotte 84, 2OT

Clemson 93, Wofford 40

East Carolina 86, Campbell 65

Georgia St. 82, Southern Poly St. 64

Mercer 78, Auburn 74

Mississippi St. 102, North Alabama 61

N. Carolina AT 83, Talladega 54

Nicholls St. 79, New Orleans 62

Va. Commonwealth 72, S. Dakota St. 56

Virginia 77, South Florida 75

William & Mary 74, Norfolk St. 58

SOUTHWEST

Arkansas St. 55, Murray St. 47

Cent. Arkansas 74, Bacone 57

Nebraska 62, TCU 50

Texas St. 104, Huston-Tillotson 81

FAR WEST

Pacific 66, UC San Diego 58

San Jose St. 79, Cal Maritime 37

Wyoming 80, Prairie View 75

E. Washington at UC Irvine, 10:05 p.m.

Tuesday's result

TOP 25

#15 Arizona State 59, San Diego State 52

Women's basketball

BIG TEN, NONCONFERENCE

GOPHERS 68, North Dakota State 56

#17 Ohio State 78, Syracuse 71

Illinois 65, Missouri 55

Michigan State 85, Detroit 48

Penn State 97, Stony Brook 58

TOP 25

#2 Oklahoma 85, Middle Tennessee 65

#4 North Carolina 73, #22 Xavier 67

#13 Vanderbilt 80, Eastern Kentucky 38

#15 Notre Dame 96, Evansville 61

#20 Auburn 71, Georgia Southern 45

MIDWEST

Bradley 71, E. Illinois 69

Buffalo 66, Youngstown St. 42

IUPUI 66, Indiana-Southeast 40

Marquette 77, Indiana St. 53

S. Illinois 79, Arkansas St. 76

UMKC 69, SIU-Edwardsville 56

Valparaiso 69, Bowling Green 58

Wis.-Green Bay 66, Chicago St. 48

EAST

American U. 77, Howard 50

Army 56, Md.-Eastern Shore 43

Binghamton 66, Colgate 41

Cornell 50, Albany, N.Y. 46

Delaware 71, La Salle 57

Drexel 76, Saint Joseph's 61

Duquesne 66, Mount St. Mary's, Md. 59

Fordham 62, Manhattan 49

Georgetown 83, Brown 42

Iona 53, Monmouth, N.J. 51

Lehigh 90, Fairleigh Dickinson 54

Long Island U. 64, St. Peter's 60

Massachusetts 67, New Hampshire 51

St. Bonaventure 60, Canisius 56

Towson 75, Loyola, Md. 66

UMBC 89, George Mason 60

Villanova 45, Penn 43

SOUTH

Alabama AM 75, Miles 70, OT

Clemson 52, South Carolina 45

Coastal Carolina 67, Wofford 64

Georgia Tech 77, Kennesaw St. 49

Kent St. 66, Delaware St. 56

Longwood 78, St. Francis, Pa. 66

Mississippi 74, Louisiana-Lafayette48

Mobile 87, Alabama St. 84

Morehead St. 98, Saint Louis 86

Navy 53, Winston-Salem 49

SOUTHWEST

Arkansas 63, High Point 46

Lamar 58, Grambling St. 49

Rice 47, Prairie View 45

Tulsa 64, Missouri St. 56

FAR WEST

Colorado 93, Colorado St. 63

Gonzaga 95, Utah Valley St. 79

Oregon St. 69, Houston 47

San Diego 64, CS Northridge 51

Utah St. 64, N. Arizona 56, OT

Weber St. 77, Washington 66

Football

MAC

#14 Ball State 31, Central Michigan 24

BIG TEN Conference Overall

W L W L

Penn State 6 1 10 1

Michigan State 6 1 9 2

Ohio State 6 1 9 2

Northwestern 4 3 8 3

Iowa 4 3 7 4

GOPHERS 3 4 7 4

Illinois 3 4 5 6

Wisconsin 3 5 6 5

Michigan 2 5 3 8

Indiana 1 6 3 8

Purdue 1 6 3 8

Saturday's games

Iowa at GOPHERS, 6 p.m.

Indiana at Purdue, 11 a.m.

Michigan at Ohio State, 11 a.m.

Cal Poly at Wisconsin, 2:30 p.m.

Illinois at Northwestern, 2:30 p.m.

Michigan State at Penn State, 2:30 p.m.

NCAA DIVISION II PLAYOFFS

SECOND ROUND

Saturday's games

West Chester (9-3) at Bloomsburg (10-1), 11 a.m.

Seton Hill (10-2) at California, Pa. (10-1), 11 a.m.

Ashland (9-3) at Grand Valley State (10-0), 11 a.m.

Tusculum (9-3) at Delta State (9-1), noon

Valdosta State (9-2) at North Alabama (10-1), noon

West Texas AM (11-1) at Abilene Christian (10-0), noon

Pittsburg State (11-1) at Northwest Missouri State (10-1), noon

Chadron State (11-1) at Minn.-Duluth (11-0), noon

NCAA DIVISION III PLAYOFFS

FIRST ROUND

Saturday's games

Randolph-Macon (6-4) at Mount Union (10-0), 11 a.m.

Lycoming (7-3) at Hobart (8-1), 11 a.m.

Plymouth State (10-1) at Cortland State (9-1), 11 a.m.

Curry (9-1) at Ithaca (9-1), 11 a.m.

Franklin (9-1) at Otterbein (9-1), 11 a.m.

Wabash (9-1) at Case Reserve (10-0), 11 a.m.

Wheaton, Ill. (8-2) at Trine (10-0), 11 a.m.

Christopher Newport (8-1) at Washington & Jefferson (9-1), 11 a.m.

Wesley (8-1) at Muhlenberg (9-1), 11 a.m.

Thomas More (8-2) at North Central (10-0), noon

St. John's. (8-2) at Wis.-Whitewater (9-1), noon

Wartburg (8-2) at Wis.-Stevens Point (9-1), noon

Aurora (9-1) at Monmouth, Ill. (10-0), noon

LaGrange (9-1) at Millsaps (10-0), noon

Hardin-Simmons (9-1) at Mary Hardin-Baylor (9-1), noon

Occidental (9-0) at Willamette (10-0), 2 p.m.

NSIC ALL-CONFERENCE

NORTH DIVISION

First team offense

Minn.-Duluth--Nate Baier, G; Mitch Cady, T; Tubias Lemeke, C; Isaac Odim, RB; Ted Schlafke, QB; D.J. Winfield, WR. MSU-Moorhead--Jabari Taylor, WR. St. Cloud State--Cody Anderson-Norblom, TE; Scott Ferguson, LT; Brandon Geiss, RB; Adam Koss, RT; Fred Williams, WR

First team defense

Bemidji State--Terrell Phelps, CB. Mary (N.D.)--Pierre Atkinson, DE; Shawn Melland, LB. Minn.-Duluth--Jake Comnick, LB; Drew Fautsch, DE; Jim Johnson, DB; Ben Loth, LB; Tyler Yelk, DB. St. Cloud State--Ryan Kees, DE; Cale Pulczinski, DE; Matt McLagan, LB; Darius Dotch, DB

First team special teams

Minn.-Crookston--Travis Coulson, P. St. Cloud State--Brian Cristan, K; Fred Williams, RS

Second team offense

Bemidji State--Derek Edholm, QB; Nathan Mahlik, T. Mary (N.D.)--L.T. Brown, C; Roman Penirian, WR. MSU-Moorhead--Ryan Chatterton, G/C. Northern State--Brian Jark, WR; Tavis Ve'e, RB; Michael Zerr, G. St. Cloud State--Jeff Dirkes, RG; Nate Johnson, WR

Second team defense

Bemidji State--Jake Anderson, LB; Rob Wills, DE. Mary (N.D.)--Chris Moody, LB. Minn.-Duluth--Robbie Aurich, LB; Cole Strilzuk, DB; Dustin Timmerman, DE. MSU-Moorhead--Eric Schaumburg, DB. Northern State--Bryar Johnson; DE; Nate McGruder, CB. St. Cloud State--Tom Conboy, NT; Matt Jensen, DB; David Kamin, LB

Second team special teams

MSU-Moorhead--Joe Johnson, RS. Northern State--Thomas Parrott, K

SOUTH DIVISION

First team offense

Augustana--Mark Booth, LG; Joe Clark, RB; Jeremy Huber, FB; Tyler Schulte, WR. MSU-Mankato--Vincent Flurry, WR; Andy Schoonover, G. Wayne State (Neb.)--Silas Fluellen, QB; Logan Masters, WR; Brian Okonofua, G. Winona State--Todd Burkoth, TE; Seth Haun, C; Nick Urban, T

First team defense

Augustana--Brian Baumgartner, S; Eric Bergman, DE; Matt Lien, S. MSU-Mankato--Chris Brunkhorst, DT; Kelvin Rodgers, DB; Blake Freese, LB. Southwest Minnesota State--Tyler Reed, S. Wayne State (Neb.)--Darius Davis, DT; Luke Hoffman, LB; Troy Pribnow, DE; Ryan Reeves, LB. Winona State--Brent Yule, LB

First team special teams

Concordia-St. Paul--Thomas Schoenberg, P. MSU-Mankato--Kelvin Rodgers, RS. Wayne State (Neb.)--Nick Hope, K

Second team offense

Augustana--Clinton Berentschot, LT. Concordia-St. Paul--Tyrone Ruffin, WR. MSU-Mankato--Matt Gray, G; Jeremy Clark, T. Southwest Minnesota State--Josh Shudlick, QB; Zach Wysong, RB. Upper Iowa--Kyle Hosch, TE. Wayne State (Neb.)--Frederick Bruno, WR; Collin Prosser, T. Winona State--Jason Enos, G; Randy Spring, RB; Tyree Burks, WR

Second team defense

Augustana--Jason Donnelly, CB; Chris Janisch, LB; Concordia-St. Paul--Tim Oachs, DE; Rojeer Wright, LB. MSU-Mankato--Randy Earl, DE; Andrew Franklin, DT; Tony Hunter, LB; Ryan Weinzierl, DB. Southwest Minnesota State--Mike Liggins, LB. Wayne State (Neb.)--Tyler Krueger, DE; Matt Greenway, DB. Winona State--Lucas Wolfe, DB

Second team special teams

Augustana--Ryan Grossman, P. Southwest Minnesota State--Scott Talcott, K. Winona State--Eric Swan, RS

WIAC ALL-CONFERENCE TEAM

First team offense

Eau Claire--Brett Schreiner, TE; Cory Sartorelli, RB; Dan Puls, L. La Crosse--Jason Olejniczak, L; Eric Donoval, RS. River Falls--Michael Zweifel, WR; Scott Witte, C. Stevens Point--Jared Beckwith, QB; Jared Jenkins, WR; Brad Kalsow, APB; Luke Frisch, P. Stout--Craig Warminski, RB; Dusty Tervelt, L. Whitewater--Levell Coppage, RB; Mike Sherman, L; Jeff Schebler, K

Second team offense

Eau Claire--Craig Kolb, P. La Crosse--Chris Johnson, APB; Andrew Gebel, L. Oshkosh--Jeremy Roach, RS. Platteville--Mike Genslinger, RB; Nick Grosso, WR; Ben Hermus, C. Stevens Point--Tyler VandenWyngaard, L; Ryan Graboski, K. Stout--Nate Newholm, L. Whitewater--Nick Slupski, TE; Jeff Donovan, QB; Aaron Rusch, WR; Robert Gilbreath, L

First team defense

Eau Claire--Tom Dohr, LB; Craig Polifka, DB. La Crosse--Drew Kiefer, LB. Platteville--David Akey, L. Stevens Point--Matt Lunder, L; Brad Vickroy, L; Brandon Stremkowski, LB; Bryan Blum, DB. Stout--Marcus Ball, L; Jake Pomputis, DB. Whitewater--Anthony White, L; Jace Rindahl, LB; Troney Shumpert, DB

Second team defense

Eau Claire--Matt Ebner, L; Dave Wicklund, DB. La Crosse--Mitch Dougherty, L; Derek Dreher, DB. Oshkosh--James Taraboi, LB. Platteville--Tim Stephenson, L; Joe Tinucci, LB; Quincy Hudson, DB. River Falls--Ben Arata, . DB. Stevens Point--Charlie Dercks, L. Stout--Scott Riha, L; Andy Towner, LB. Whitewater--Jon Baldwin, L; Kyle Supianoski, LB

Player of the Year--Brad Vickroy, Stevens Point. George Chryst Coach of the Year--John Miech, Stevens Point. Max Sparger Scholar-Athlete--Jake Pomputis, Stout

Men's hockey

WCHA W L T Pts

GOPHERS 5 0 3 13

Colorado College 5 2 1 11

Wisconsin 4 4 2 10

Denver 4 3 1 9

North Dakota 4 4 0 8

Alaska Anchorage 3 3 2 8

MSU-Mankato 3 3 2 8

St. Cloud State 2 3 0 4

Minn.-Duluth 1 4 2 4

Michigan Tech 1 6 1 3

Note: Two points for win, one point for tie.

Overall: Colorado College 7-2-3, GOPHERS 6-0-4, St. Cloud State 7-4-0, Alaska Anchorage 6-4-2, Denver 6-4-1, MSU-Mankato 5-3-2, Minn.-Duluth 4-4-3, Wisconsin 4-6-2, North Dakota 4-6-0, Michigan Tech 2-7-1.

Friday's games

GOPHERS at Denver, 8:37 p.m.

MSU-Mankato at Michigan Tech, 6:07

Wisconsin at St. Cloud State, 7:07 p.m.

North Dakota at Minn.-Duluth, 7:37 p.m.

Colorado College at Alaska Anchorage, 10:07 p.m.

Saturday's games

GOPHERS at Denver, 8:07 p.m.

MSU-Mankato at Michigan Tech, 6:07

North Dakota at Minn.-Duluth, 7:07 p.m.

Wisconsin at St. Cloud State, 7:07 p.m.

Colorado College at Alaska Anchorage, 10:07 p.m.

CHA W L T Pts

Robert Morris 1 0 1 3

Ala.-Huntsville 1 2 1 3

Bemidji State 1 1 0 2

Niagara 0 0 0 0

Overall: Niagara 4-5-1, Robert Morris 2-6-2, Bemidji State 2-6-0, Ala.-Huntsville 1-4-1.

Friday's games

Bemidji State at Niagara, 6 p.m.

Nonconference

Ala.-Huntsville at Yale, 6 p.m.

Robert Morris at Lake Superior, 6:05 p.m.

Saturday's games

Bemidji State at Niagara, 6 p.m.

Nonconference

Ala.-Huntsville at Yale, 6 p.m.

Robert Morris at Lake Superior, 4:05 p.m.

MIAC W L T Pts

Augsburg 2 0 0 4

Gustavus 2 0 0 4

Hamline 2 0 0 4

St. Olaf 2 0 0 4

St. Thomas 0 0 0 0

Bethel 0 2 0 0

Concordia 0 2 0 0

St. John's 0 2 0 0

St. Mary's 0 2 0 0

Overall: Gustavus 5-1-0, Hamline 4-2-0, St. Olaf 4-2-0, Bethel 3-2-1, Augsburg 2-3-0, St. Thomas 1-2-1, St. John's 1-5-0, Concordia 0-6-0, St. Mary's 0-6-0.

Today's game

Bethel at St. John's, 7 p.m.

Friday's games

Augsburg at St. Thomas, 7 p.m.

Gustavus at St. Olaf, 7 p.m.

Concordia at St. Mary's, 7:05 p.m.

St. John's at Bethel, 7:30 p.m.

Saturday's games

Concordia at St. Mary's, 2:05 p.m.

St. Thomas at Augsburg, 7 p.m.

St. Olaf at Gustavus, 7:05 p.m.

Nonconference

Hamline at Concordia (Wis.), 7 p.m.

Sunday's games

Nonconference

Hamline at Concordia (Wis.), 2 p.m.

NCHA W L T Pts

Wis.-Superior 2 0 0 4

St. Norbert 2 0 0 4

Wis.-Eau Claire 1 1 0 2

St. Scholastica 1 1 0 2

Wis.-River Falls 1 1 0 2

Wis.-Stevens Point 1 1 0 2

Lake Forest 0 2 0 0

Wis.-Stout 0 2 0 0

Overall: St. Norbert 7-0-0, Wis.-Superior 7-1-0, Wis.-Eau Claire 6-1-0, Wis.-Stevens Point 6-1-0, Wis.-Stout 5-4-0, St. Scholastica 4-2-1, Lake Forest 2-6-0, Wis.-River Falls 1-4-1.

Friday's games

Wis.-River Falls at Wis.-Eau Claire, 7 p.m.

St. Norbert at St. Scholastica, 7:05 p.m.

Lake Forest at Wis.-Superior, 7:05 p.m.

Wis.-Stout at Wis.-Stevens Point, 7:30 p.m.

Saturday's games

St. Norbert at Wis.-Superior, 7:05 p.m.

Lake Forest at St. Scholastica, 7:05 p.m.

Wis.-Eau Claire at Wis.-Stout, 7:30 p.m.

Wis.-River Falls at Wis.-Stevens Point, 7:30 p.m.

MCHA W L T Pts

Adrian 4 0 0 8

Marian 4 0 0 8

Milwauke School of Eng. 2 2 0 4

Finlandia 2 2 0 4

Concordia (Wis.) 1 3 0 2

Minn.-Crookston 1 3 0 2

Northland 1 3 0 2

Lawrence 1 3 0 2

Overall: Adrian 6-1-1, Marian 4-2-2, Milwaukee School of Engineering 3-3-0, Finlandia 2-3-0, Concordia (Wis.) 1-4-0, Lawrence 1-4-0, Minn.-Crookston 1-5-0, Northland 1-6-0.

Friday's games

Northland at Finlandia, 7:15 p.m.

Minn.-Crookston at Lawrence, 8 p.m.

Saturday's games

Northland at Finlandia, 3 p.m.

Minn.-Crookston at Lawrence, 4 p.m.

Nonconference

Hamline at Concordia (Wis.), 7 p.m.

Sunday's games

Nonconference

Hamline at Concordia (Wis.), 2 p.m.

Women's hockey

WCHA W L T SW PTS

Wisconsin 8 0 2 1 19

GOPHERS 8 1 1 1 18

Minn.-Duluth 4 4 2 0 10

St. Cloud State 4 5 1 1 10

North Dakota 4 3 1 0 9

MSU-Mankato 3 4 1 1 8

Ohio State 3 9 0 0 6

Bemidji State 0 8 0 0 0

Note: Two points for win, one point for tie, one extra point for winning shootout.

Overall: Wisconsin 12-0-2, GOPHERS 9-2-1, St. Cloud State 7-5-2, North Dakota 7-4-1, Minn.-Duluth 6-4-2, MSU-Mankato 6-5-1, Ohio State 5-9-0, Bemidji State 1-9-2.

Friday's games

MSU-Mankato at GOPHERS, 7:07 p.m.

Bemidji State at St. Cloud State, 2:07 p.m.

Nonconference

Wisconsin vs. New Hampshire at Ft. Myers, Fla., 7:07 p.m.

Saturday's games

MSU-Mankato at GOPHERS, 4:07 p.m.

Bemidji State at St. Cloud State, 2:07 p.m.

North Dakota at Minn.-Duluth, 3:07 p.m.

Nonconference

Wisconsin vs. New Hampshire at Ft. Myers, Fla., 2:07 p.m.

Sunday's game

North Dakota at Minn.-Duluth, 3:07 p.m.

MIAC W L T Pts

Bethel 2 0 0 4

Concordia 2 0 0 4

Gustavus 2 0 0 4

St. Thomas 2 0 0 4

St. Benedict 1 1 0 2

St. Olaf 1 1 0 2

Augsburg 0 2 0 0

Hamline 0 2 0 0

St. Catherine 0 2 0 0

St. Mary's 0 2 0 0

Overall: St. Thomas 4-0-0, Hamline 4-2-0, Concordia 3-1-0, Gustavus 3-1-0, St. Benedict 3-1-0, Bethel 2-3-0, St. Olaf 1-2-1, St. Mary's 1-4-0, St. Catherine 1-4-0, Augsburg 0-3-0.

Friday's games

St. Mary's at Concordia, 7 p.m.

St. Benedict at Bethel, 7 p.m.

St. Olaf at Gustavus, 7 p.m.

St. Thomas at Augsburg, 7:05 p.m.

Nonconference

St. Catherine at Chatham, 7 p.m.

Saturday's games

Bethel at St. Benedict, 2 p.m.

Augsburg at St. Thomas, 2 p.m.

St. Mary's at Concordia, 2 p.m.

Gustavus at St. Olaf, 7 p.m.

Nonconference

St. Catherine at Chatham, 1 p.m.

Hamline at Sacred Heart, 2 p.m.

Sunday's game

Nonconference

Hamline at Sacred Heart, 2 p.m.

NCHA W L T Pts

Wis.-River Falls 2 0 0 4

Wis.-Stevens Point 2 0 0 4

Wis.-Eau Claire 1 0 1 3

Wis.-Superior 1 0 0 2

Concordia (Wis.) 0 1 1 1

Finlandia 0 3 0 0

Lake Forest 0 2 0 0

Overall: Wis.-Eau Claire 4-1-1, Wis.-River Falls 4-0-0, Wis.-Superior 3-3-0, Lake Forest 2-3-0, Wis.-Stevens Point 2-0-1, Concordia (Wis.) 1-3-1, Finlandia 0-6-0.

Friday's game

Wis.-Superior at Concordia (Wis.), 7 p.m.

Saturday's games

Finlandia at Lake Forest, 2 p.m.

Wis.-Stevens Point at Wis.-River Falls, 7:05 p.m.

Wis.-Superior at Concordia (Wis.), 2 p.m.

Nonconference

Wis.-Eau Claire at Adrian, 5 p.m.

Sunday's games

Finlandia at Lake Forest, noon

Nonconference

Wis.-Stevens Point at Wis.-River Falls, 2:05 p.m.

Wis.-Eau Claire at Adrian, 5 p.m.

Men's soccer

NCAA DIVISION III TOURNAMENT

AREA SCHOOLS

SECTIONALS

Saturday's games

Augsburg (13-3-6) vs. Loras (18-4-1), 7:30 p.m.

Carleton (17-1-3) vs. Middlebury (15-2-2), 4 p.m.

Women's soccer

NCAA DIVISION I TOURNAMENT

THIRD ROUND

Friday's games

GOPHERS (22-3-0) at Notre Dame (23-0-0) 6:30 p.m.

Rutgers (13-6-2) at Stanford (20-1-1), 9 p.m.

Saturday's games

Boston College (15-5-2) at Florida State (16-2-3), 1 p.m.

Illinois (12-8-2) at North Carolina (21-1-2), 4:30 p.m.

Duke (14-5-3) at Virginia (15-4-3), 6 p.m.

Southern Cal (16-4-2) at UCLA (20-0-2), 8:30 p.m.

James Madison (14-6-2) at Portland (19-1-0), 9 p.m.

Sunday's game

Texas AM (17-4-1) at Florida (19-3-1), noon

NCAA DIVISION III TOURNAMENT

AREA SCHOOLS

SECTIONALS

Saturday's third round

At Wheaton, Ill.

Carleton (17-5-0) vs. Claremont-Mudd-Scripps (12-8-2)

At Grantham, Pa.

Wis.-Stevens Point (19-3-0) vs. Eastern (16-5-5), 1:30 p.m.

Volleyball

NCAA DIVISION II TOURNAMENT

ST. PAUL REGIONAL

Today's quarterfinals

Match 1: (3) Minn.-Duluth vs. (6) Wayne State, noon

M2: (2) Southwest Minnesota State vs. (7) Metro State, 2:30 p.m.

M3: (4) Neb.-Kearney vs. (5) Augustana (S.D.), 5 p.m.

M4: (1) Concordia-St. Paul vs. (8) Regis, 7:30 p.m.

Friday's semifinals

W1 vs. W2, 5:30 p.m.

W3 vs. W4, 8 p.m.

Saturday's final

Semifinal winners, 7:30 p.m.

NCAA DIVISION III TOURNAMENT

QUARTERFINALS

At Bloomington, Ill.

Today's games

Wis.-Oshkosh (30-2) vs. Juniata (34-4), 1 p.m.

New Paltz State (33-9) vs. La Verne (25-2), 3:30 p.m.

St. Benedict (29-6) vs. Emory (31-5), 6 p.m.

Ohio Northern (33-4) vs. Williams (28-12), 8:30 p.m.

Wrestling

WIAC

Oshkosh 25, Platteville 15

NONCONFERENCE

Wis.-La Crosse 43, North Iowa 6

High schools

Football

PREP BOWL, at Metrodome

Class AAAA

Nov. 28: Blaine vs. Wayzata 7 p.m.

Class AAAA

Nov. 29: Mankato West vs. Northfield, 3 p.m.

Class AAA

Nov. 29: DeLaSalle vs. Glencoe-Silver Lake, noon

Class AA

Nov. 28: Caledonia vs. Luverne, 4 p.m.

Class A

Nov. 28: Kerkhoven-Murdock-Sunburg vs. Royalton, 1 p.m.

Nine-Man

Nov. 28: Clinton-Graceville-Beardsley vs. Houston, 10 a.m.

Soccer

MLS

MLS CUP

Sunday: Columbus vs. New York, 2:30 p.m.

European Champions League

FIRST ROUND

Top two teams in each group advance

Third-place teams advance to UEFA Cup

(Home teams listed first)

GROUP A GP W D L GF GA Pts

Chelsea 4 2 1 1 6 3 7

AS Roma 4 2 0 2 7 5 6

Bordeaux 4 2 0 2 4 8 6

CFR Cluj 4 1 1 2 3 4 4

Wednesday's games

Bordeaux vs. Chelsea, 1:45 p.m.

CFR Cluj vs. AS Roma, 1:45 p.m.

Dec. 9

Chelsea vs. CFR Cluj, 1:45 p.m.

AS Roma vs. Bordeaux, 1:45 p.m.

GROUP B GP W D L GF GA Pts

Inter Milan 4 2 2 0 7 4 8

Anorthis 4 1 2 1 6 5 5

Panathinaikos 4 1 1 2 6 7 4

Werder Bremen 4 0 3 1 3 6 3

Wednesday's games

Anorthosis Famagusta vs. Werder Bremen, 1:45 p.m.

Inter Milan vs. Panathinaikos, 1:45 p.m.

Dec. 9

Panathinaikos vs. Anorthosis Famagusta, 1:45 p.m.

Werder Bremen vs. Inter Milan, 1:45 p.m.

GROUP C GP W D L GF GA Pts

Barcelona 4 3 1 0 11 3 10

Sporting Lisbon 4 3 0 1 5 3 9

Shakhtar Donetsk 4 1 0 3 3 5 3

Basel 4 0 1 3 2 10 1

Wednesday's games

Shakhtar Donetsk vs. Basel, 1:45 p.m.

Sporting Lisbon vs. Barcelona, 1:45 p.m.

Dec. 9

Barcelona vs. Shakhtar Donetsk, 1:45 p.m.

Basel vs. Sporting Lisbon, 1:45 p.m.

GROUP D GP W D L GF GA Pts

Atletico Madrid 4 2 2 0 7 3 8

Liverpool 4 2 2 0 7 4 8

Marseille 4 1 0 3 5 6 3

PSV Eindhoven 4 1 0 3 3 9 3

Wednesday's games

Atletico Madrid vs. PSV Eindhoven, 1:45 p.m.

Liverpool vs. Olympique Marseille, 1:45 p.m.

Dec. 9

Olympique Marseille vs. Atletico Madrid, 1:45 p.m.

PSV Eindhoven vs. Liverpool, 1:45 p.m.

GROUP E GP W D L GF GA Pts

Manchester Utd 4 2 2 0 7 1 8

Villareal 4 2 2 0 9 5 8

Glasgow Celtic 4 0 2 2 1 5 2

Aalborg 4 0 2 2 5 11 2

Tuesday's games

Aalborg vs. Glasgow Celtic, 1:45 p.m.

Villarreal vs. Manchester United, 1:45 p.m.

Dec. 10

Glasgow Celtic vs. Villarreal, 1:45 p.m.

Manchester United vs. Aalborg, 1:45 p.m.

GROUP F GP W D L GF GA Pts

Bayern Munich 4 2 2 0 6 2 8

Lyon 4 2 2 0 10 6 8

Fiorentina 4 0 3 1 3 6 3

Steaua Bucharest 4 0 1 3 3 8 1

Tuesday's games

Bayern Munich vs. Steaua Bucharest, 1:45 p.m.

Fiorentina vs. Lyon, 1:45 p.m.

Dec. 10

Lyon vs. Bayern Munich, 1:45 p.m.

Steaua Bucharest vs. Fiorentina, 1:45 p.m.

GROUP G GP W D L GF GA Pts

Arsenal 4 2 2 0 10 4 8

Dynamo Kiev 4 1 2 1 3 3 5

Porto 4 2 0 2 5 7 6

Fenerbahce 4 0 2 2 3 8 2

Tuesday's games

Arsenal vs. Dynamo Kiev, 1:45 p.m.

Fenerbahce vs. Porto, 1:45 p.m.

Dec. 10

Dynamo Kiev vs. Fenerbahce, 1:45 p.m.

Porto vs. Arsenal, 1:45 p.m.

GROUP H GP W D L GF GA Pts

Juventus 4 3 1 0 7 3 10

Real Madrid 4 2 0 2 6 5 6

Zenit 4 1 1 2 4 4 4

BATE 4 0 2 2 3 7 2

Tuesday's games

BATE Borisov vs. Real Madrid, 1:45 p.m.

Zenit St. Petersburg vs. Juventus, 1:45 p.m.

Dec. 10

Juventus vs. BATE Borisov, 1:45 p.m.

Real Madrid vs. Zenit St. Petersburg, 1:45 p.m.

World Cup

NORTH AND CENTRAL AMERICA AND CARIBBEAN

SEMIFINALS

Top two in each group advance

(x-advanced to next round)

GROUP ONE GP W D L GF GA Pts

x-United States 6 5 0 1 14 3 15

x-Trinidad 6 3 2 1 9 6 11

Guatemala 6 1 2 3 6 7 5

Cuba 6 1 0 5 5 18 3

Wednesday's results

Trinidad and Tobago 3, Cuba 0

United States 2, Guatemala 0

GROUP TWO GP W D L GF GA Pts

x-Honduras 6 4 0 2 9 5 12

x-Mexico 6 3 1 2 9 6 10

Jamaica 6 3 1 2 6 6 10

Canada 6 0 2 4 6 13 2

Wednesday's results

Honduras 1, Mexico 0

Jamaica 3, Canada 0

GROUP THREE GP W D L GF GA Pts

x-Costa Rica 6 6 0 0 19 3 18

x-El Salvador 6 3 1 2 11 3 10

Haiti 6 0 3 3 4 13 3

Suriname 6 0 2 4 4 19 2

Wednesday's results

Suriname 1, Haiti 1, tie

Costa Rica 2, El Salvador 1

Boxing

Fight schedule

National TV in parentheses

Today's bout

At HP Pavilion, San Jose, Bobby Pacquiao, Philippines, vs. Robert Frankel, Denver, 10 lightweights.

Friday's boutst

At Casino Rama, Ontario, Canada (SHO), Steve Molitor, Canada, vs. Celestino Caballero, Panama, 12, for Molitor's WBA-IBF bantamweight title; Raymond Olubowale, Canada, vs. Grzegorz Kielsa, Canada, 10, heavyweights.

At Horseshoe Casino, Hammond, Ind., Eric Mitchell, Vero Beach, Fla., vs. Danny Perez, San Diego, 12, for Mitchell's USBA light middleweight title; Aaron Mitchell, Vero Breach, Fla., vs. Delray Raines, Paris, Ark., 12, middleweights.

Saturday's bouts

At Rostock, Germany, Hugo Hernan Garay, Argentina, vs. Juergen Braehmer, Germany, for Garay's WBA light heavyweight title.

At The MGM Grand, Las Vegas (HBO), Ricky Hatton, Britain, vs. Paulie Malignaggi, Brooklyn, N.Y., 12, for Hatton's IBO light welterweight title and Malignaggi's IBF light welterweight title; James Kirkland, Austin, Texas, vs. Brian Vera, Austin, Texas, 10, middleweights; Matthew Hatton, Britain, vs. Ben Tackie, Bronx, N.Y., 10, welterweights.

Nov. 27

At Phitsanulok, Thailand, Oleydong Sithsanerchai, Thailand, vs. Pornsawan Kratingdaenggym, Thailand, 12, for Sithsanerchai's WBC minimumweight title.

Nov. 28

At Panama City, Panama, Jorge Linares, Japan, vs. Whyber Garcia, Panama, 12, for the vacant WBA super featherweight title.

Nov. 29

At Mexico City, Edgar Sosa, Mexico, vs. Juanito Rubillar, Philippines, 12, for Sosa's WBC light flyweight title.

At Citizens Business Bank Arena, Ontario, Calif. (HBO), Paul Williams, Augusta, Ga., vs. Verno Phillips, Denver, 12, for the interim WBO light middleweight title; Chris Arreola, Riverside, Calif., vs. Travis Walker, Houston, 12, for Arreola's NABF heavyweight title.

Dec. 6

At Nottingham, England, Carl Froch, Britain, vs. Jean Pascal, Canada, 12, for the vacant WBC super middleweight title.

At MGM Grand, Las Vegas (PPV), Oscar De La Hoya, Los Angeles, vs. Manny Pacquiao, Philippines, 12, welterweights; Juan Manuel Lopez, Puerto Rico, vs. Bernabe Concepcion, Philippines, 12, for Lopez's WBO super bantamweight title.

Dec. 11

At Prudential Center, Newark, N.J. (VERSUS), Steve Cunningham, Philadelphia, vs. Tomasz Adamek, Poland, 12, for Cunningham's IBF cruiserweight title; Joseph Agbeko, Bronx, N.Y., vs. William Gonzalez, Nicaragua, 12, bantamweights.

Dec. 13

At Macau, China, Ulises Solis, Mexico, vs. Brian Viloria, Waipahu, Hawaii, 12, for Solis' IBF lightweight title.

At Mannheim, Germany (HBO), Wladimir Klitschko, Ukraine, vs. Hasim Rahman, Baltimore, 12, for Klitschko's IBF-WBO-IBO heavyweight titles.

At Atlantic City, N.J. (SHO), Kendall Holt, Paterson, N.J., vs., Ricardo Torres, Colombia, for Holt's WBO light welterweight title; Demetrius Hopkins, Philadelphia, vs. Germaine Sanders, Chicago, 10, light welterweights; Yuri Foreman, Brooklyn, N.Y., vs. James Moore, New York, 10, for Foreman's NABF light middleweight title.

At Morongo Casino Resort & Spa, Cabazon, Calif. (VERSUS), James Toney, Sherman Oaks, Calif., vs. Tony Thompson, Silver Spring, Md., 12, heavyweights.

Dec. 20

At Hallenstadion, Zurich, Switzerland, Nikolai Valuev, Russia, vs. Evander Holyfield, Atlanta, 12, for Valuev's WBA heavyweight title.

Dec. 23

At Tokyo, Daisuke Naito, Japan, vs. Shingo Yamaguchi, Japan, 12, for Naito's WBC flyweight title.

Dec. 31

At Hiroshima, Japan, Takefumi Sakata, Japan, vs. Denkaosan Kaovichit, Thailand, 12, for Sakata's WBA flyweight title.

Jan. 3

At Kanagawa, Japan, Yusuke Kobori, Japan, vs. Paulus Moses, Nambia, 12, for Kobori's WBA lightweight title; Toshiaki Nishioka, Japan, vs. Genaro Garcia, Mexico, 12, for the interim WBC super bantamweight title.

Jan. 30

At Montreal, Herman Ngoudjo, Canada, vs. Juan Urango, Miami, 12, for the vacant IBF light welterweight title.

Transactions

Baseball

American League

Cleveland Indians--Named Chuck Hernandez bullpen coach.

Kansas City Royals--Traded RHP Ramon Ramirez to Boston for OF Coco Crisp.

Seattle Mariners--Named Don Wakamatsu manager.

National League

Chicago Cubs--Purchased the contracts of RHP Mitch Atkins and RHP Justin Berg from Iowa (PCL) and RHP Marcos Mateo from Dayton (FSL).

Houston Astros--Purchased the contracts of OF Brian Bogusevic and INF Drew Sutton from Corpus Christi (Texas) and INF Tommy Manzella from Round Rock (PCL).

Milwaukee Brewers--Purchased the contracts of RHP Omar Aguilar and RHP Alex Periard from Huntsville (SL) and RHP Cody Scarpetta Helena (Pioneer). Agreed to terms with RHP Mark Rogers.

St. Louis Cardinals--Purchased the contracts of SS Tyler Greene and RHP Matt Scherer from Memphis (PCL). Agreed to terms with LHP Ian Ostlund on a minor league contract.

American Association

Lincoln Saltdogs--Purchased the contract of RHP Chris Cullen from Reno (GBL).

Basketball

National Basketball Association

Charlotte Bobcats--Waived F Andre Brown and F Linton Johnson.

Women's National Basketball Association

Atlanta Dream--Named Carol Ross assistant coach.

Football

National Football League

NFL--Fined Minnesota DE Jared Allen $25,000 for late hits. Reinstated Dallas CB Adam "Pacman" Jones, effective Dec. 7.

Atlanta Falcons --Waived DE Brandon Miller. Signed WR Eric Weems from the practice squad.

Cincinnati Bengals--Placed WR Antonio Chatman on injured reserve. Signed OT Dennis Roland from the practice squad.

Indianapolis Colts--Placed TE Tom Santi and CB Nick Graham on injured reserve. Signed DB Brandon Foster from the practice squad and TE Jamie Petrowski from Tennessee's practice squad. Signed DB A.J. Davis and DB Brannon Condren and WR Marques Hagans to the practice squad.

Kansas City Chiefs--Signed LB Curtis Gatewood and DE Andy Studebaker to two-year contracts, and RB Jackie Battle from the practice squad.

New Orleans Saints --Placed RB Aaron Stecker and TE Mark Campbell on injured reserve. Signed FB Darian Barnes and TB Mike Bell. Signed WR Chris Francies and RB Lavarus Giles to the practice squad.

Philadelphia Eagles --Signed DT Babatunde Oshinowo to the practice squad.

Tampa Bay Buccaneers --Placed RB Earnest Graham and LB Geno Hayes on injured reserve. Signed RB Noah Herron and LB Matt McCoy.

Hockey

National Hockey League

Columbus Blue Jackets--Placed D Rostislav Klesla on injured reserve.

Ottawa Senators--Recalled C Cody Bass from Binghamton (AHL).

St. Louis Blues--Recalled F Steve Regier from Peoria (AHL).

San Jose Sharks--Assigned F Brad Staubitz to Worcester (AHL).

American Hockey League

Peoria Rivermen--Assigned G Chris Holt to Alaska (ECHL).

Syracuse Crunch--Announced Columbus (NHL) assigned RW Derek Dorsett to the team.

Toronto Marlies--Named Jim Hughes assistant coach.

ECHL

Elmira Jackals--Traded D Chris St. Croix to Las Vegas for C Chris Korchinski and C Paul McIlveen.

Lacrosse

National Lacrosse League

Calgary Roughnecks--Signed F Kaleb Toth to a one-year contract.

College

Bentley--Announced the retirement of Football coach Peter Yetten.

Lehman--Named Raphael Vallejo and Jhnonny Reyes assistant baseball coaches.

Methodist--Announced the resignation of women's golf coach Vici Pate, effective at the end of the 2009 season.

AREA SIGNINGS/COMMITMENTS

Baseball

Concordia-St. Paul--Marcus Fitzgerald, South St. Paul (transfer-Dakota County Technical College); Griff Kilber, Chaska

Today's odds

NCAA Football

Today's game

GEORGIA TECH 3 1/2 (40 1/2) Miami

Friday's games

TOLEDO 3 (51 1/2) Miami (Ohio)

BOWLING GREEN 3 1/2 (55 1/2) Buffalo

Fresno State 2 1/2 (49 1/2) SAN JOSE ST.

Saturday's games

TEMPLE 10 1/2 (45) E. Michigan

RUTGERS 17 1/2 (43) Army

Illinois 3 (50 1/2) N'THWSTERN

CINCINNATI 5 (49) Pittsburgh

WAKE FOREST 2 (41 1/2) Boston College

PURDUE 12 (49 1/2) Indiana

OHIO STATE 20 1/2 (44 1/2) Michigan

VIRGINIA TECH 17 (41) Duke

MARYLAND 1 (46) Florida State

N. CAROLINA 11 (45 1/2) N.C. State

KANSAS STATE 10 (64 1/2) Iowa State

VANDERBILT 3 (37) Tennessee

Arkansas 1 (42) MISSISSIPPI ST.

Akron 2 1/2 (54) OHIO

Colorado State 2 (45) WYOMING

RICE 9 (64) Marshall

NOTRE DAME 20 (49) Syracuse

Washington 7 1/2 (49) WASH. STATE

TULSA 28 1/2 (74 1/2) Tulane

OKLAHOMA 7 (77) Texas Tech

PENN ST. 14 1/2 (48) Michigan St.

Clemson 2 1/2 (41 1/2) VIRGINIA

TCU 18 (45) Air Force

CALIFORNIA 9 (53) Stanford

Louisiana Tech 7 (53 1/2) N. MEXICO ST.

Boise State 5 1/2 (63) NEVADA

East Carolina 6 1/2 (50) UAB

HOUSTON 15 1/2 (77) Texas-El Paso

UTAH 6 (53 1/2) Bringham Young

Iowa 6 (41 1/2) MINNESOTA

ARIZONA 2 1/2 (57) Oregon St.

West Virginia 7 (45 1/2) LOUISVILLE

MEMPHIS 5 (46 1/2) Central Florida

Nev.-Las Vegas 12 1/2 (58 1/2) SAN DIEGO ST.

LSU 4 (54 1/2) Mississippi

HAWAII 23 1/2 (60 1/2) Idaho

ARKANSAS ST. 4 1/2 (51) Fla. Atlantic

FLA. INTL' 6 1/2 (51 1/2) Louisiana-Monroe

MIDDLE TENN. 20 (58) North Texas

TROY 9 (65) La.-Lafayette

Sunday's game

SOUTH FLORIDA 3 (48 1/2) Connecticut

NCAA basketball

Today's games

VANDERBILT 3 Illinois

ARKANSAS 12 UC Davis

OKLAHOMA ST. 4 1/2 Tulsa

WASHINGTON 17 1/2 Fla. International

x-Rice Pick Cal Poly

BYU 30 North Florida

Iowa 9 THE CITADEL

UNLV 20 N. Arizona

x-at Provo, Utah

O'Reilly Auto Parts Puerto Rico Tip-Off at San Juan, Puerto Rico

First round

Virginia Tech 13 1/2 Fairfield

Xavier 6 Missouri

Memphis 20 1/2 Chattanooga

Southern Cal 7 Seton Hall

2K Sports Classic at New York

Semifinals

Duke 16 S. Illinois

UCLA 12 1/2 Michigan

NFL

Today's game

PITTSBURGH 10 1/2 (34 1/2) Cincinnati

Sunday's games

CLEVELAND 3 (50) Houston

Buffalo 3 (43 1/2) KANSAS CITY

TENNESSEE 5 (40 1/2) N.Y. Jets

MIAMI 1 1/2 (42) New England

DALLAS 10 (46 1/2) San Francisco

Tampa Bay 8 1/2 (41 1/2) DETROIT

BALTIMORE 1 (39 1/2) Philadelphia

Chicago 8 1/2 (43) ST. LOUIS

JACKSONVILLE 2 1/2 (40 1/2) Minnesota

ATLANTA 1 (42 1/2) Carolina

DENVER 9 1/2 (42 1/2) Oakland

Washington 3 1/2 (40) SEATTLE

N.Y. Giants 3 (48 1/2) ARIZONA

SAN DIEGO 3 (49) Indianapolis

Monday's game

NEW ORLEANS 2 1/2 (51 1/2) Green Bay

NBA

Today's games

BOSTON 6 Detroit

L.A. Lakers 2 1/2 PHOENIX

NHL

Today's games

NEW JERSEY -140/+120 Florida

Pittsburgh -130/+110 ATLANTA

Montreal -125/+105 OTTAWA

MINNESOTA -165/+145 Vancouver

DALLAS -130/+110 Chicago

COLORADO -135/+115 Calgary

Detroit -140/+120 EDMONTON

Washington -130/+110 LOS ANGELES

Home team in capital letters.

Copyright 2008 World Features Syndicate



Author:Fox Sports
Author's Website:http://www.foxsports.com
Added: November 20, 2008

• Celizic: Giants miss big chance vs. Brow...
 Posted By chargerman
• Browns blast Giants in Monday night stun...
 Posted By chargerman
• Bengals won't have Palmer for 1 more gam...
 Posted By chargerman
• Manning had 2 knee surgeries before seas...
 Posted By chargerman
• Rotoworld: What does injury mean for fan...
 Posted By chargerman
• Romo has broken pinkie, could be out 4 w...
 Posted By chargerman
• Vote: How will Cowboys fare without Romo...
 Posted By chargerman
• Opinion: Romo injury just adds to Cowboy...
 Posted By chargerman
• Jags' Jones to enter drug treatment prog...
 Posted By chargerman
• Collier out of hospital, Jaguars confirm...
 Posted By chargerman
Keith Jackson Name: Keith Jackson
#98
Position: DT
Age: 23
Experience: 1 years
College: Arkansas
Copyright © Chargershome.com, Inc. All rights reserved 2018.